Březen 2014

iCon Prague in english

27. března 2014 v 9:17 Ostatní články
You don't know what iCon Prague is? Do not worry, I will explain it to you.
It is the most amazing iConference in Czech republic! It is the conference for friends and fans of the Apple brand devices. This conference was held on 22nd March - 23rd March 2014 at Národní technická knihovna in Prague Dejvice.
Ok, but why should you visit this conference? I fell in love with Apple devices so I was sure that I had to go there. You do not have to have your own Apple device, it is not required to have it. You can also visit this place if you like new technologies. iCon is divided into two parts: paid and free. And of course you can choose which one you prefer. They are then divided into few parts: iConLife, iConMania, iConEdu, iConDev and iConExpo.
There were two people from abroad this year for the first time who had their speaches there.
One of them was Chris Griffiths from the UK. He is the man who made the project of iMindMaps. What is iMindMap? It is better and more creative way of our popular To-Do lists. Be more creative and better with the iMindMaps. Use some symbols, pictures or only words in your presentation because one picture could explain more than one hundred words. He showed us some examples and of course at the end there were still some people who were for and some who were against iMindMaps and prefer To-Do lists. But there is one more thing! You can create To-Do lists from your iMindMap with one button click if you want.
The other was very interesting person Daniel Rubio. Blind, amazing, Spanish woman who came there to show us something really great! She could do a lot of magic with her iPad only by her voice. This technology is called VoiceOver. She can manipulate with the iPad only with her voice, ask for the navigation, write messages, open applications and much more! She showed us how to create the video presentation from her photos, taken in Prague this weekend, and of course everything only by her voice. It was amazing, gorgeous, fantastic! I can not explain it, you would have to see it!
Of course there were a lot of interesting speaches about iPhone, iPad, Mac or any other devices. There were also a lot of interesting competitions but you would have to feel the atmosphere.
For me it was not only about the devices or the Apple products but it was also about the community, people and having fun. People who had their speaches were ordinary people and you could talk to them or ask them what you want to know after their speach.
It was amazing and if you have the same feeling after reading this article, we might see you next time at the iCon Prague 2015.

iCon Prague 2014

26. března 2014 v 9:48 Ostatní články
Já si společnost Apple a její produkty prostě zamilovala a zřejmě v tom nebudu úplně sama. Tento rok se již po druhé konala konference jménem iCon Prague 2014. Nevíte, co si pod tímto názvem představit?
Jedná se o dvoudenní konferenci pro všechny fanoušky a příznivce značky Apple a jejich produktů. Pár lidí, kamarádů, fanoušků této značky se rozhodlo udělat něco pro ostatní lidi, kteří mají stejného koníčka jako oni a tím jsou výrobky firmy Apple. Ty zřejmě není uplně nutné představovat. Telefony, tablety a počítače s nakousnutým jablíčkem ve znaku zná určitě každý. Někdo je miluje a někdo nenávidí. Lidé jsou různí a názory také. Přesto se najde v naší republice hodně těch, kteří patří právě do oné první skupiny, a pro ty je tady iCon!
Jak jsem se již zmínila, jedná se o dva dny plné zábavy, přednášek, skvělých lidí, soutěží o ceny, nákup produktů od partnerů, dobrého jídla a tento rok dokonce i výstavu fotografií, pořízených jedním z jablečných produktů: iPhonem.
iCon se konal o víkendu 22.-23. března 2014 v Národní technické knihovně na Praze 6 v Dejvicích. Pro mne jako fanouška, který na iConu prostě nemohl chybět, se iCon dělil na dvě části: placenou a neplacenou. Po zkušenosti z minulého ročníku a velkého nadšení jsem se rozhodla si zaplatit alespoň jeden tzv. blok. iCon byl rozdělen do několika bloků: iConLife, iConLife Hacking, iConDev, iConEdu, iConExpo, iConMánie a Myšlenkové Mapy, přičemž každý z bloků představoval jinou možnost zábavy, jiné přednášky a jiné řečníky. Každý si mohl vybrat podle toho, co ho v tu chvíli zajímá. Od programátorů, přes fotografy až k běžným návštěvníkům. Přičemž tento rok poprvé mezi vystupujícími byli i dva zahraniční hosté.
První den začal soutěží. Prvních 100 návštěvníků, mezi kterými jsem díky dopravě bohužel nebyla, soutěžilo o ceny. Soutěž probíhala formou losu čísel, které dostali návštěvníci u vchodu. Ceny byly opravdu hodnotné, navíc šance výhry 1:3 byla dosti velká! Po rozdání cen došlo na úvodní slovo a mohlo se začít s přednáškami. První den mě čekala pouze sekce neplacená, jelikož iConLife, který jsem si předplatila byl až v neděli. Nemá cenu vám tu vyprávět o každé z přednášek, to byste museli být přímo na každé z nich a hltali jejich atmosféru. Vyberu z těch dvou dní přednášky, které mě dostaly opravdu ze všech nejvíc. I když všechny přednášky byly velmi poučné, vtipné, prostě skvělé, ale o některých z nich se mi bude prostě ještě dlouhou dobu zdát.
Pokud byste se konečně chtěli zbavit těch tolik "slavných" To-Do listů a být malinko kreativnější, tak by z vás měl rozhodně Chris Griffiths radost! Bohužel jsem na předplacené sekci Myšlenkové Mapy nebyla, ale díky živému natáčení Digitu jsem měla také možnost zjistit, o co se vlastně jedná. Pan Griffiths z Velké Británie vytvořil tzv. iMindMaps. Jedná se vlastně o takové vylepšené To-Do lists, velmi kreativní a skvěle využitelné například při prezentacích. Buďme více kreativní a zkusme prezentace posunout o úroveň výš použitím hesel, kreseb, různých symbolů, protože ty přeci vydají za tisíc slov.
Další cizojazyčná přednáška se konala v neděli ráno s Daniel Rubio. Paní je slepá španělka, která nám měla názorně ukázat, jak pracuje s iPadem. Dokázala nám vlastně, že jí osobně její handicap nijak neomezuje a může fungovat jako kdokoliv z nás. Tohle byste ale museli vidět na vlastní oči! Ona opravdu doslova kouzlila a nebýt jejího vodícího psa, tak ani nepoznáte, že slepá opravdu je. Během pár minut jen pomocí hlasu vytvořila video z fotek v programu iMovie před našima očima. Včetně hudby, fotek, prolínání a dalších efektů. Úžasné! Dokázala z internetu vybrat text o Pražském hradě, zkopírovat ho a poslat emailem a to vše opět jen pomocí svého hlasu. Neskutečné! Komunikovala s iPadem jako se svým asistentem. Z této přednášky jsem si odnášela neuvěřitelné pocity! Dokonce jsem si přála, aby tu mohli být všichni ti lidé, kteří mi občas tvrdí, jak je něco opravdu těžké, že mají hrozný život nebo že něco nejde. Daniela je slepá, rozhodně to neměla a nemá v životě lehké, ale podívejte se na ní. Stojí tu před hromadou mladých lidí a ukazuje nám, kolik toho zvládne, aniž by na ten dotykový iPad viděla. Používá prostě jen hlas!
Mezi další skvělé přednášky se zařadila také jedna, která měla jako hlavní "nástroj" iPad. Jednalo se v ní o to, jaké aplikace použít při práci s dětmi doma i ve škole, aby je to motivovalo k lepšímu učení, jednoduše taková škola hrou.
iPad kraloval na spoustě přednášek, včetné té od Archimedes School, kteří nám představili skvělou aplikaci na výuku angličtiny. Je to nová, zábavnější forma učení angličtiny přímo z domova pomocí sledování filmů. Sledováním s českými i anglickými titulky, včetně možnosti vytváření tzv. Flash karet a díky nim opakování znovu a znovu.
To je jen výčet pár přednášek, které určitě uchvátili všechny návštěvníky.
Ale iCon není jen o iPadu, iPhone, Macu a jiných zařízeních. Je o atmosféře, o lidech, o společných zájmech, o komunitě a o nových zkušenostech. V kolektivu těchto lidí se stejným zájmem jsem si připadala jako v rodině. Přednášející byli "obyčejní" lidé, za kterými si člověk došel po přednášce pro radu nebo si jen tak popovídat.
Pokud vás tedy alespoň malinko nalákala atmosféra nebo přednášky na letošním iConu, tak třeba na viděnou příští rok na iCon Prague 2015.

Navždy v našich srdcích Steve Jobs

24. března 2014 v 21:01 Ostatní články
Jednou ten černý den přijít musel. Ale kdo z nás čekal, že to bude už takhle brzy? Je to jako rána pod pás. Velká rána, která na srdci bolí jako by bylo zasažené kůlem a v očích vytváří slzy velké jako hrách, které stékají mnoha lidem po tvářích. Mnoha dobrým přátelům, kteří ho znali. Mnoha lidem, kteří v něho věřili a také mnoha zaměstnancům, pro které byl nejen obrovským vzorem, ale také pomyslným "otcem". Nesmíme však také zapomenout na jeho nejbližší. Jeho ženu, která ho tolik milovala a jeho děti, pro které se snažil být tím nejlepším a milovaným otcem.

Pro všechny byl ale obrovským vzorem a vizionářem, jehož obrovské schopnosti ve spoustě oblastech napomohly nejvýznamnější společnosti dostat se až na samotný vrchol těch nejinovativnějších společností světa. Byl neskonale kreativní a pro svět byl opravdu velkým přínosem. Pokaždé, když otevřel svá ústa na podiu při keynote a představoval kterýkoli ze svých nových výrobků, všichni ztihli. A víte proč? Jeho slova hltal celý sál, vlastně celý svět, který ho sledoval alespoň na internetu. Všichni už od začátku věděli, že právě on přijde s něčím novým a inovativním a to oni přesně chtěli vidět a hlavně slyšet z jeho úst. Ano, slyšet právě od něho, otce této veleúspěšné společnosti světa. Díky němu využíváme technologie každý den. Přesně jak Steve řekl: Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete. A on to světu opravdu ukázal.

Nejen, že vytvořil iPod, iMac, iPhone a nedávno představený iPad, ale také dokázal vytvořit přesně takové výrobky, které si společnost opravdu žádala. Všechny byly nejen inovativní, ale také velice moderně zpracované a každý moderní člověk je musel vlastnit, byť k tomu měl jakýkoliv důvod.
Ještě 4.října 2011 Apple představil svoji novinku: iPhone 4S a dnes svět přišel o jedno ze svých dětí. Dítě, na které nikdy nezapomene.

Stejně jako na včerejší Apple Keynote, kde pro něho bylo připravené křeslo, i když on zřejmě sledoval tuto každoroční událost ze své postele, tak uplně stejně pro něho zůstane v našich srdcích obrovský kus místa. Tak obrovský kus, jak jen to bude možné. Stejně tak zůstane i místo ve společnosti Apple jenom pro Tebe Steve. A stejně tak i jeho duše bude navždy zachována ve všech výrobcích tvé společnosti: společnosti Apple.

Apple Keynote - Let's talk iPhone

24. března 2014 v 21:00 Ostatní články
Dne 4. října 2011 se konala další z řady Apple Keynote s názvem Let's Talk iPhone. Byla to první Apple keynote po odchodu Steva Jobse ze společnosti Apple. Všichni byli plní očekávání a věřili v to, že Apple po 16 měsících čekání představí nový telefon s předpokládaným názvem iPhone 5. Celý svět čekal větší displej a vlastně zřejmě cosi opravdu revolučního, stejně jako byl iPhone 4 nebo iPad.

Někteří mohli být trochu zklamaní. Když Tim Cook, nový výkonný ředitel Apple, stál na podiu a promlouval k publiku, které s úžasem hltalo každé jeho slovo a oznámil, že tato keynote se bude točit okolo něčeho jiného. Na řadu přišlo spoustu čísel, která oznamovala jak množství kamenných obchodů, kterých je v tuto chvíli v 11 zemích světa 357, tak návštěvnost jednoho z nových obchodů v Šanghaji. Ten navštívilo během prvního otevíracího víkendu neskutečných 100 tisíc lidí, stejně jako v Los Angeles, kde stejně návštěvníků prošlo obchodem s nakousnutým jablkem za celý měsíc.

V duchu různých čísel se pokračovalo. Hned ze začátku se zmínil iPod, který pokrývá 78% trhu. Velice zajímavá byla také zmínka o tom, že Apple prodal doposud přes 300 milionů iPodů, stejné číslo trvalo 30 let než společnost Sony zvládla prodat 220 tisíc Walkmanů. Což mě přimělo k nenucenému úsměvu. Dále se mluvilo o iPhonu, se kterým jsou lidé opravdu nadmíru spokojeni a nejen pár slov se řeklo také o nejnovějším produktu společnosti Apple, iPad. Podle slov jsou 3/4 všech prodaných tabletů právě iPody.

Na řadu dále přišel nový iOS 5, kterého se dočkáme 12. října, což je dnešní den. Tima Cooka na podiu vystřídal Scot Forstall, který se o iOS 5 rychle rozhovořil. První na řadu přišla aplikace Cards. Ta umožňuje vytvářet z Vašeho iPadu nebo iPhonu různá blahopřání s fotkami a poté je sám Apple vytiskne a rozešle na dané adresy. Tato aplikace bude dostupná v USA za 2,99$ a do zahraničí 4,99$. Tedy i do České republiky. Poté začal mluvit o 10 nových funkcí, jako jsou notifikace, iMessage, Reminders, Twitter, Newsstand, lepší fotoaparát, Safari a Mail. Také se zmínil o možnosti updatu a to bezdrátově.

Další novinkou, kterou představil Edd Cue je iCloud, který bude také spuštěn dne 12. října a pro uživatele iOS5 a OS X Lion zdarma. Budete mít k dispozici 5 GB volného prostoru a můžete si přikoupit další. Edd nám vysvětlil, jak iCloud bude fungovat. Je to vlastně jednoduché, budete moci sdílet hudbu, fotografie, kontakty, dokumenty, kalendáře a spoustu dalšího. Potom přišly na řadu opět iPody, kterým snížil Apple cenu a Apple iPod touch, který patří mezi nejoblíbenější herní zařízení bude k dispozici také v bílé barvě. Všechny nové iPody budou opět k dostání 12. října.

A konečně přišla ta chvíle. Celý sál utichl i když do této chvíle při představování různých vychytávek se hromadně z publika ozval nesčetněkrát potlesk. Všichni čekali na tuhle chvíli, jak jsem již psala, celých 16 měsíců od představení posledního smartphonu iPhone 4. Na podium přišel Phil Shiller, který k úžasu všech přítomných přestavil, tak trochu, starou novinku iPhone 4S. Proč starou novinku? Jelikož vzhled iPhone 4S je na chlup schodný s iPhone 4, tedy předchozím modelem. To zřejmě mohlo některým lidem přijít jako zklamání. Ale uvnitř je opravdu vše nové.

Novému iPhone 4S byl do těla vložen A5 čip. Vzhledem k tomu bude tento přístroj s nakousnutým jablkem na zadní straně o mnoho rychlejší. Tedy přesněji až 2 krát rychlejší než předešlý iPhone 4 a také 7 krát rychlejší po grafické stránce. To také přesně bylo ukázáno na nové hře Infinity Blade II. Dalším zlepšením je výdrž baterie, která zvládne 8 hodin hovoru přes síť 3G nebo např. 10 hodin přehrávání videa nebo dokonce až 40 hodin přehrávání hudby. Další, i když očekávané překvapení je, že iPhone 4S umí přepínat mezi dvěma anténami, což umožní ryhclejší stahování na síti 3G. A také se nebudou prodávat dvě verze telefonu, ale sám iPhone 4S podporuje jak GSM, tak CDMA. U nás to zřejmě moc nepoznáme, ale při vycestování tomu rozhodně někteří z nás přijdou na chuť.
Nový iPhone 4S se rozhodně ale může chlubit novým fotoaparátem. Ten bude mít 8Mpx a rozlišení 3262 x 2448. Také má jakýsi CSOS senzor se zadním osvětlením a díky němu budou fotografie světlejší, jelikož zajistí až o 73 % více světla a nové čočky zlepší ostrost našich fotografií. Díky novému fotoaparátu můžete zachycovat obličeje a vyvažovat bílou barvu. Fotoaparát bude také mnohem rychlejší, jak jsme se dozvěděli z představeného grafu. První fotografii pořídíte za 1.1 sekundy a každou další za 0.5 sekundy, což je oproti ostatním telefonům opravdu bezkonkurenční. Co se týče videa, to se bude nahrávat v 1080p a má i stabilizátor obrazu s redukcí šumu.

Největší novinkou a opravdu revoluční vychytávkou je ale SIri. Kdo nebo co je Siri? Siri je vaše osobní asistentka. A to doslova! Potřebujete něco vyhledat a nemůžete nebo nemáte čas prohlížet internet? Stačí jí prostě říci. Chcete o víkendu vyrazit na výlet a nevíte, jaké bude počasí? Proč se nezeptáte Siri? Siri ví všechno, co vy potřebujete vědět a na co se jí zeptáte. Prozatím je Siri dostupná v angličtině, němčině a francouzštině, ale Apple samozřejmě pracuje na dalších jazycích. Je to rozhodně opravdu revoluční. Vezměte si, jaká doslova bomba to bude pro někoho, kdo nevidí nebo má jakkoliv poškozený zrak. Tento osobní asistent vám např. vyhledá informace na internetu, vyhledá počasí, najde restauraci v blízkosti nebo nastaví časovač či budík nebo dokonce upomínku. Co třeba takové psaní sms? To také umí! Stačí jen při příchozí sms říci Siri, ať vám ji přečte nebo odešle odpověď. A to samé umí udělat i s vaším e-mailem. Takže pokud uvidíte někoho v autobuse nebo na ulici, že mluví se svým telefonem, tak on opravdu není blázen, jen má iPhone 4S.

Restaurant a hudební klub Bejzment

24. března 2014 v 20:59 Ostatní články

Bejzment je restaurace s velmi jednoduše upraveným interiérem, ale ohromí vás naopak opravdu velkým kulinářským zážitkem a velice přátelskou obsluhou.
Nemáte desetitisíce na cestu do USA a přece jen byste rádi ochutnali alespoň kousek té rozmanité země? Neváhejte a vyražte do Prahy do hudebního klubu a restaurace Bejzment.

Já si na začátku tohoto roku pořídila přes internet voucher na slevu do této restaurace a tak jsem do ní vyrazila. Plná velkých očekávání a zážitků. Předem jsem si totiž na webu restaurace přečetla o majiteli a zároveň i kuchaři restaurace. Značně mě zaujala jeho vášeň pro americkou kuchyň.

U vchodu do restaurace na vás hned lehce dýchne kousek ameriky. Nad dveřmi visí vlajka a okolo jsou různé věci připomínající právě USA, přivezené očividně z cest po ní. Když jsem vešla, tak mě přivítala opravdu příjemná obsluha. Pokud se rozhlédnete kolem, zjsitíte, že nejste v žádné "načančané" restauraci uprostřed centra. A to se mi právě líbilo. Dřevěné židle a stoly, na nich připravený jídelní a nápojový lístek. Jeden zalisovaný list papíru velikosti A4 s počeštěnou angličtinou jako například Cheese (Číz). Velice vtipně napsané menu jsem si prohlédla několikrát a vše znělo opravdu dobře a já si nemohla vybrat, na kterém jídle bych si ráda pochutnala. Ale jelikož mi USA zřejmě nejvíce připomíná hamburger s hranolky, tak vyhrál právě on. Vybrala jsem si tedy jeden z nich, "D Číz". Na stole mi ale nemohly chybět také pravé cibulové kroužky.

Ke stolu přišel číšník s otázkou, zda máme vybráno. Vanilková coca cola, která se v čechách tolik neobjevuje musela prostě přistát na mém stole. K hamburgeru se jednoduše neperlivá voda nehodí. Objednali jsme si a číšník nás velice mile upozornil, že hamburgery jsou dělané ze 100% hovězího masa (přesně tak to má přeci být a ne každý to tak dělá) a jsou propečené medium, aby byly opravdu šťavnaté a ne suché. Se vším samozřejmě souhlasím, chci si vychutnat hamburger takový, jaký má být. Šťavnatý a výborný, přesně tak, jak mi ho kuchař podle svých zkušeností připraví. Když jsme měli objednáno, tak mi nedalo si neprohlédnout celou restauraci, stále mě lákalo dívat se na stěny a nasávat tu atmosféru. Po chvíli číšník donesl talíř cibulových kroužků s omáčkou. Byly opravdu výborné. Kuchař doufám omluví, jestli přesně nevystihnu ingredience v omáčce obsažené, ale nemám bohužel tolik vytrénovaný jazyk. Cítila jsem v ní lehce česnek, cibulku, ale nad ostatními ingrediencemi bych nerada spekulovala, abych případně neurazila svou neznalostí. Rozhodně ale byla opravdu unikátní, lehce nasládlá a velmi chutná, mimoto k cibulovým kroužkům jako stvořená.

Ještě než jsme dojedli ty skvělé a křupavé cibulové kroužky, tak nám číšník na stůl přinesl dva velké talíře plné jídla. Jakmile nám je položil na stůl, tak jsem věděla, že to byl ten správný výběr. Na talíři jsem měla přibližně středně velký hamburger s plátkem sýra. Rajčata, cibule a okurka, což jsem vskutku uvítala, byly položené mimo hamburger a mohl si je dát dovnitř pouze ten, kdo na ně měl skutečně chuť. Pod sýrem v housce bylo položené hovězí maso, které zaujímalo ne celou plochu housky, ale pouze část. Bylo vysoké, ale ne široké a to bylo právě dobře. Když jste se zakousli do hamburgeru, tak vám nikde nic nepadalo okolo na talíř. Jakmile jsem se do toho božského jídla zakousla, hned jsem měla pocit, že sedím v nějaké americké restauraci uprostřed USA. Maso bylo opravdu velmi šťavnaté a lahodné. Jeho božská chuť se nedá ani popsat, to si prostě musí každý vyzkoušet sám. Ale byl opravdu tak skvěle připravený, šťavnatý a delikátní, že si jeden ze strávníku (naštěstí jsem to nebyla zrovna já) umazal svetr šťávou, která z masa vytekla. Ale i po téhle kolizi jsem byla ujištěna, že i se špinavým svetrem tento zážitek stál opravdu za to a rozhodně ho zopakujeme.

V závěru bych tedy všem milovníkům jídla doporučila tenhle podnik s unikátní atmosférou uvnitř, opravdu sympatickou a příjemnou obsluhou a obrovským zážitkem z božského jídla.