Prosinec 2014

Christmas in Ireland aneb Vánoce trošku jinak

28. prosince 2014 v 0:56 | Blog o mém au pair životě |  Ireland
Spousta z vás se mě ptá, jaké jsem měla Vánoce a jaké jsou vlastně takové Vánoce v Irsku. Použila bych na ně jedno slovo JINÉ! Jelikož teď nemám moc času, tak jsem se rozhodla vám všem Irské Vánoce osvětlit ve článku. Sice už je 27. prosince, tudíž to znamená dva dny po Vánocích, ale i tak to není úplně pozdě.

Začala bych asi tím, co skoro všichni zřejmě víte, že se Vánoce v Irsku, stejně jako v Anglii nebo Americe, rozhodně neslaví 24. prosince večer, ale 25. prosince ráno. Vánoční večeře tudíž je až 25. prosince večer. Všechno to začalo už týden předem, samozřejmě výzdobou a přípravami. Abych pravdu řekla, výzdobu jsme měli jako jedni z posledních rodin tady u nás :D Což mě dost překvapilo a když jsem viděla náš strom, tak se mi chtělo jet domů! :D Nejen, že byl umělý, ale ještě mu chybí pár větví, takže vypadá jako dva stromy dohromady spojené na tyčce :D Zatímco doma máme krásný strom, živý a ještě nádherně nazdobený, tak jsem si říkala, že pro ty malé děti by mohl alespoň Vánočně vypadat!


Každopádně se dětem blížily Vánoční prázdniny a to pro ně znamená dva týdny volna! Ale před nimi je ještě čekala Vánoční besídka. Na té jsem rozhodně nemohla chybět, jelikož mě tam oba kluci moc chtěli. Bylo to parádní, Beník, kterému jsou 4,5 roku měl dokonce svojí větu a písničku, takže jsme jí zkoušeli doma spolu a zpívali dokonce spoustu vánočních písniček k tomu. Naučila jsem se tím teda spoustu anglických vánočních písní od Rudolph the red nosed reindeer a Let it snow nebo Santa Claus is coming to town. Měli jsme super dny a ani se jim nechtělo moc hrát na iPadech, což jsem byla vážně ráda.

No každopádně se nám blížily ty Vánoce a s nimi i příjezd babičky a dědy a den před Christmas Eve, což je 24. prosince, přijela Aoife, sestra mojí hostmum :) Tu prostě miluju! Je skvělá, nejen, že s dětmi, ale skvěle si s ní pokecám i já. Takže jsme tu byli všichni a já si myslela, že 24. prosince je Vánoční večeře, ráno se rozbalují dárky a hotovo. Nene, chyba lávky! :D
Dárky, které nejsou od Santy a dávají se mezi rodinou, tak ty už byly dávno pod stromečkem :) Jenže potom chodí s dárky ještě Santa přes noc ze 24. prosince na 25. S hostmum a její sestrou jsme večer vyrazily ven, do hospody. Nečekala jsem, že se půjde do hospody den před Vánoci :D Ale budiž! :D Byly jsme tam cca do půl desáté, jelikož všechny hospody potom musí zavřít. Jeli jsme domů a děti už byly v posteli. Jenže nikomu z nich se samozřejmě vůbec spát nechtělo, jak byly natěšený na Santu. Malej usnul po hodině, ale Cian byl stále vzhůru a potom se vzbudil ve tři ráno, že jde rozbalovat dárky.

Dárky se nanosily a dokonce, aby kluci opravdu věřili, že Santa s Rudolfem dorazili, tak se na zemi udělaly stopy od Santy a nastrouhala se mrkev, že tu byl i Rudolf :D To mě z Vánoc dostalo asi nejvíc :D Ráno samozřejmě mě kluci už budili, že jdeme rozbalovat dárky od Santy ať teda už jako vstávám :D Seběhli jsme dolů a tam dvě kola. Pro každého z nich jedno a punčochy plné maličkostí. Nejstarší dokonce od Santy dostal nový Xbox. Tyhle dárky se rozbalily a já čekala, kdy se dostane na ty další, ale ejhle, ty prý až po večeři!

Večeře nebyla tak uplně večeře. Jedlo se cca v půl 4 s tím, že naše 10kg krůta se musela péct přes 3 hodiny. A co tedy bylo na vánočním stole? Jako předkrm byl žlutý meloun. Ten prostě miluju!! Potom přišly jarní závitky s omáčkou, což bylo jako předkrm taky super! A jako hlavní chod byla tedy pečená krůta, pečená šunka a potom pečené brambory, brambory na smetaně zapečené se sýrem a ze zeleniny dušený květák, růžičková kapusta a hrášek! Prostě jídla jako pro rotu vojáků! Ale tohle jídlo mi rozhodně chutnalo a klidně bych si krůtu s brusinkovou omáčkou dala znovu, byla prostě super! Ale řeknu vám to byl teda pták!! 10,5kg a já si říkala, jak to sakra chtěj nacpat do tý trouby!

Po večeři už došlo na další dárky, konečně! Kluci už se nemohli dočkat! Ale počkat?! První přišly na řadu Crackers! Kdo neviděl, tak asi neví o co se jedná. Takové velké papírové bombony, za které, když zatáhnete, tak prasknou a vevnitř je vždycky nějaké malé překvapení :D praskali jsme a praskali, cracker pro každýho a každém z nich jeden vtip, papírová korunka a nějaká maličkost :D Ale šup šup dárky!! No můžu říct, že jsem byla zřejmě vážně hodná, jelikož celá rodinka mi našelila spoustu maličkostí, ze kterých mám ohromnou radost! Od krémů na tělo, voňavé svíčky, po různá přáníčka od kluků a pyžama, ale taky tričko s nápisem: Příští zastávka NYC! Oni vědí, kam já prostě chci! Dokonce nejstarší náš kluk Darren mi sám koupil dárek ze svého, takže opravdu musel utratit ty svoje peníze a pořád se mě ptal, jestli se mi líbí. Naopak mi stále děkoval za ten můj! Hrozně mě překvapil!

Všichni jsme si to neskutečně užili! Musím říct, že jaké jsem měla z Vánoc obavy, když jsem viděla strom a že to nebude ono, tak se mi hrozně líbily! Každému z vás bych rozhodně přála takové Vánoce zažít! Je to sice něco jiného, dala bych si salát s řízkem, ale atmosféra tozhodně nechyběla a byly přesně takové, jaké by měly být! Doufám tedy, že jste všichni měli taky krásné Vánoce, minimálně takové jako já a ne li lepší :)

Vánoce, Vánoce přicházejí!!

12. prosince 2014 v 23:27 | Blog o mém au pair životě |  Ireland
Právě dnes hlídám, tak jsem si konečně udělala čas a sedla si k počítači. Rozhodla se napsat článek a tak přemýšlím, co se vlastně událo od posledního článku. Bylo toho prostě tolik!! Vlastně kde vůbec začít :D

Asi jedním z mých větších úspěchů. Koupila jsem si kalhoty a od té doby, co jsem přijela do dnes, jsou to už o dvě čísla menší kalhoty! Sama nevím, jak se mi to povedlo. Teda jsem v posilovně dvakrát do týdne, to ano, ale chodila jsem doma i častěji. Jím v podstatě stejně někdy mám pocit, že dokonce hůř. Váhu opravdu netuším a ani asi neřeším, jde mi vlastně hlavně o to, abych se pomalu dostala na svojí váhu, kterou jsem před operací měla a teď už to k ní nemám zase tak daleko! Od operace už uplynuly tři roky a příští rok to budou 4. Začínala jsem na velikosti skoro 50 (tedy 20), přičemž moje poslední koupené kalhotý hlásí velikost 44 (tedy 16)! Musím říct, že bych to klidně brala rychleji, ale jak mi moje maminka stále připomíná, čím pomaleji to půjde, tím déle ti to vydrží! Nevím, co je na tom pravdy, ale bylo mi už několikrát řečeno, že všechno je to v hlavě a že se tím nesmím tolik zabývat a potom to půjde líp, zřejmě na tom něco bude. Opravdu teď nemám moc času nad tím vším přemýšlet, kluci mě zaměstnávají dostatečně na to, abych neměla čas na nic jinýho :D

Úspěch číslo dva je rozhodně to, že se nám vcelku daří se hodně zlepšovat! A to ve všem a hlavně oběma klukům! Jsem na ně pyšná! Den ode dne jsou lepší a lepší! Konečně slyším `skoro` pokaždé děkuji a prosím! Konečně se umíme skoro v 5 letech oblíknout sami a konečně po sobě zhasínáme světla a splachujeme záchod! YES! A netrvalo tomu ani tak dlouho :) jsem tu `teprve` můj 4 měsíc a ještě mě jich 6 čeká. Za chvíli mám za sebou polovinu pobytu! Mě to tak hrozně letí! Taky vám to tak letí?! A hlavně už nám na dveře samozřejmě klepou Vánoce a nemluvíme o ničem jiném než o Santovi! :D Malej se každý den ptá, kolik dní, že je to do Vánoc?! :D On ví, že já jsem si je dala odpočítávat, takže se neptá jen na dny, ale hodiny, minuty i sekundy :D

Myslím, že Vánoce tu budou obrovská změna a že se mi bude stýskat po těch našich. Nejen po rodině a kamarádech, ale i celkově po té atmosféře :) Už jen, když se vyndal Vánoční strom (umělý:( ), tak jsem věděla, že to nebude ono. Kde je ta vůně Vánoc?! Navíc náš strom se mi opravdu nelíbí :D Miluju všechny ozdobičky na stromě i světýlka, ale nás strom má v horní třetině díru! Teda ne uplně díru, ale chybí mu tam prostě větve :D Je to dost vidět a hlavně je to přímo ze strany, kde se vchází do obývacího pokoje a je na něj přímý výhled :-/ Musím se přiznat, že už mě překvapilo, když jsme psali dopis pro Santu, že si mohou napsat jen dva dárky, které opravdu dostanou. Můžu se jen dohadovat, zda dostanou jen ty dva dárky nebo i jiné, ale tyhle stoprocentně pod stromečkem budou, nevím...Na mou otázku, proč si nemohou napsat všechno, co by si přáli a poté si rodiče vyberou, co jim koupí, mi bylo řečeno, že by potom byli zklamaní, že nedostali vše, co si napsali. Ale to je přeci dobře ne?! Někde se musí naučit, že pokaždý nedostanou všechno, co chtějí :) Ale jiný kraj, jiný mrav :)

Malý už nám pomalu, ale jistě začíná psát! Je v první třídě, jsou mu 4,5 roku a už začínáme psát a spellovat první slovíčka! Ve čtvrtek se nám poprvé povedla přečíst větu, This cat is pet bez mojí pomoci! :) Musím uznat, že na tom mám vcelku zásluhu já, ale bez jeho vytrvalosti by to rozhodně nešlo! :) snaží se být lepší a lepší, vlastně nejlepší! Umí krásně vyspellovat svoje jméno a krásně se podepsat :)

Pěkně jsem se rozhodla ,že na Vánoce udělám typické české cukroví a nějak jsem se do toho dala, takže už mám tři druhy plus rafaelo kuličky :D Dělala jsem linecké slepované, mandlová kolečka a skořicové rohlíčky. Uvidíme, který bude chutnat nejvíc. Zatím jsou v chladku, kde by kuličky měly ztuhnout a ten zbytek naopak změknout.

Tenhle týden byl opravdu parádní! Musím zmínit, že jsme si hodně času s kluky hráli, zpívali vánoční písničky, malovali a povídali si. Hrozně mi to chybí, protože většinu času chtějí trávit na iPadu. Samozřejmě se snažím iPad omezit, ale ono je to těžké, když maminka přijde z práce a hned jim ho dovolí. Když už mají víkend, tak ho tráví skoro celý u iPadu a mamka od nich má klid :-/ Nelíbí se mi to, ale na druhou stranu, co s tím mám já dělat. Jsem tu přeci jen jako aupair na hlídání a ne převýchovu nebo změnu pravidel domu :)

Ale ona ta práce není jen růžová, jak by si mohl někdo myslet! Minulý týden jsem za celou dobu měla poprvé den (díky bohu poprvé, některé holky ho mají častěji!), že jsem si říkala: Zítra si sbalím věci a jedu domu! A nikdo mě tu neuvidí :D Bylo to úterý a já si říkala, že tohle prostě ne! Ale druhý den jsem vyrazila s kamarádkami směr posilovna, sauna, vířivka, bazén, prostě relax, pokec a všechno bylo uplně v poho :) chvíli to tedy trvalo než jsem to zpracovala, ale tenhle týden to naopak uplně otočil :) Navíc by mě ani nenapadlo odjet už jen kvůli klukům, vždyť já je miluju! Hlavně ty chvíle, kdy Beník přijde za mnou a tak hezky řekne: Marketa, will you sit on my bed? Každý den chce, abych mu četla pohádku, abych u něho seděla na posteli a snaží se být to nejlepší dítko pod sluncem. Zpíváme písničky a teď opakujeme jeho větu, kterou má říkat na školní besídce, bude dokonce i zpívat. Je totiž Král č.1 na cestě do Betléma. Bude ten nejlepší král pod sluncem, byť má jen jednu větu :)

Určitě jsem na něco zapomněla, ale článek je rozhodně dlouhý až dost :) Když se někdo dostanete až sem, tak ráda uslyším komenty na Fcb nebo tady :D

Krásnou dobrou noc, pro mě tedy ještě nekončící :)