American Sniper Navy Seal Chris Kyle

28. dubna 2015 v 14:18 | Blog o mém au pair životě |  Ostatní články
Právě jsem dočetla knihu Americký Sniper (v originále American Sniper), o vojáku Chris Kyle (omlouvám se všem Čechům, ale jeho jméno prostě nehodlám "počešťovat"), kterou napsal on sám v době, kdy se vrátil z války v Iráku.
Všichni, co mě znají vědí, že filmy a knihy o válce přímo nesnáším. Jakmile však na filmová plátna přišel American Sniper, hned jsem věděla, že tento film prostě musím vidět!!

Ono totiž všichni, co mě znají, také vědí, jaký já jsem blázen do USA! Někteří by poznamenali FANATIK či MANIAK, ale to jsou vcelku silná slova.

Každopádně, když jsem viděla trailer k filmu a zjistila, že se nejedná o jen tak leda jaký válečný film, tak jsem do kina jednoduše musela!

K mé smůle, bohužel, Au Pair z mého okolí mé nadšení o tento film opravdu nesdílely. Jenže já vždy byla takový samorost a rozhodně mi nikdy nedělalo problém do kina nebo kamkoliv jinam vyrazit i sama, tak jsem tak chtěla učinit i tentokrát.
Holkám bylo ale zřejmě líto, že bych měla jít sama, tak nakonec směr kino vyrazily alespoň tři z nás.

Film se mi líbil a byla jsem z něj opravdu nadšená. I když po pravdě je vhodné něco takového o filmu tohoto typu říkat? Válka, krev, vraždy. Nebudu potom vypadat jako zabiják či masochysta?

Ve filmu nebylo ani tolik krve, jak jsem očekávala. Samozřejmě při přestřelkách jí po okolí stříkalo až dost. Přičemž se ale není čemu divit, ona totiž válka (ať přímo tato nebo jiná) není cesta posetá růžemi a zdobená tulipány, že?

Když jsem poté v Dublinu, na trhu s knihami, narazila na tuto knihu, tak jsem ji prostě MUSELA mít!

Většinou je kniha lepší než film, a proto jsem očekávala stejné scény jako z filmu, ale zároveň víc příběhu tohoto Amerického hrdiny.

V knize je spousta termínů, kterým jsem nerozuměla (četla jsem ji sice v angličtině, ale jsem si jistá, že bych nerozuměla těmto termínům ani v mém rodném jazyce). Na druhou stranu je ale pravda, že v knize je všechno podrobně vysvětleno! Od rozkazů a šarží až po munici a zbraně. Tato pasáž knihy pro mě, jako pro neznalce a úplně ne tak zapáleného střelce, nebyla nijak zajímavá, ale i přes to jsem si ji přečetla.

Příběh se neubírá jen k válce, ale také ke vztahu s manželkou a později s dětmi. Zajímavé jsou také vsuvky jeho manželky z onoho druhého pohledu na problémy a dění okolo.

Některé pasáže z filmu jsem v knize postrádala nebo je jen prostě nenašla a naopak. Přičemž film končil úmrtím Chrise a v knize se o něm nepíše, jelikož knihu napsal ještě on sám za doby, kdy žil. Smutné také je, pokud byste byli zvídaví a hledali, jak Chris opravdu zemřel. Byl zastřelen a nebylo to ve válce, nýbrž na rodné půdě v Texasu, odkud pochází.
Každopádně knihu American Sniper by Chris Kyle mohu jedině doporučit. Udělejte si vlastní názor, z pohledu zapáleného vojáka a snipera, na válu v Iráku a poznejte, trochu víc zblízka, jak to na podobných misích chodí. Dozvíte se také víc o myšelní vojáků a o tom, jak jim válka změní život.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama