Americké fast foody

11. června 2017 v 13:46 | Maky |  California
Na mé cestě po Kalifornii jsem se rozhodla vyzkoušet všechny druhy fast foodů, které najdu. Po chvíli se nápad však rozrostl o vyzkoušení všeho možného, na co vlastně v Americe narazím. Jeden článek o jídle jsem sice už napsala, ale tenhle druhý jsem se rozhodla věnovat celý té velké rodině, která do Ameriky jako takové rozhodně patří, a to jsou právě fast foody.

Amerika sice nejsou jen fast foody, ale když se řekne Amerika, tak si každý z vás jistě představí jisto jistě McDonalds, hranolky a obtloustlé amíky. Typická strava Američanů? To rozhodně ne, avšak životní styl, který si představí alespoň polovina planety při otázce, co se v Americe jí. Já si dala za úkol vyzkoušet je všechny! To se po prvním dni jaksi změnilo, jelikož jsem zjsitila, že jsem vlastně skoro všechny vyzkoušela již při své cestě na Floridě v roce 2012 a zároveň jsem si naivně myslela, že ty, které máme u nás a zároveň jsou dostupné v Kalifornii, mají stejně dostupné menu jako u nás.

Také jsem se domnívala, že fast foody, které jsem viděla na Floridě uvidím vlastně i v Kalifornii a to byla též chybná myšlenka. Každý stát v USA má své originální fast foody a některé mají samozřejmě společné. Které jsem tedy na svých dvou cestách na Floridě i v Kalifornii mohla považovat za ty, které najdeme v obou státech?

Taco Bell


Jeden z mých vážně oblíbených fast foodů, ve kterém najdete hlavně Mexickou kuchyni a to od buritta po quesadillu a jím podobné. Samozřejmě nesmí chybět hranolky a spoustu omáček. To co vidíte u mě na fotce se jmenuje Quesarrito a jedná se o hybrid Quesadilla a Buritta. Já si ho dala ve verzi kuřecí, ale vy si samozřejmě můžete vybrat i různé druhy jako jsou hovězí či sýrové. Základ je úplně stejný jako na Quesadillu a to kuřecí maso a sýr, pouze se jedná o tvar, kdy je celá tortila zatočena do tvaru buritta a zapečena jako naše oblíbená quesadilla. Na venek křupavé, uvnitř nalezneme roztavený sýr a měkké marinované kuřecí maso natrhané na kousky, lahoda pro chuťové pohárky. Rozhodla jsem se ochutnat všechny tři druhy pálivých omáček (omáček měli jinak asi 8 druhů, ale vyloženě pálivé byly jen tyto tři). Omáčky si vezmete až po té, co dostanete svojí objednávku. Vše naleznete na stojanu, včetně kečupu v pumpovacím stroji. Omáčky byly pálivé dle toho, jak je vidíte na obrázku. Omáčka hot byla pro mě lehce pikantní, pro někoho možná i více, poté následovala pálivost Fire a až za ní Diablo, která měla být opravdu pálivá a já si říkala, že u nás je to tak vžycky a nikdy žádná z nich pořádně nepálí. Musím uznat Taco Bell, že jsi mě příjemně překvapil, protože tuhle omáčku jsem dokázala i já považovat za opravdu pálivou! Za to dostáváš velké plus!


Wendy's


Další fast food, který už jsem měla tu čest poznat i na cestě po Floridě. Když jsem ho zahlédla na cestě po dálnici, tak jsem musela zastavit. Co mě tak moc donutilo zastavit na mé cestě a dát si něco ve Wendys? Nejen hlad mě zastavil, ale hlavně představa, že po těch 5 letech opět ochutnám jejich skvělé chilli cheese fries! Ať už anglicky mluvíte či ne, tak si tento pojem zapamatujte, protože při zastávce u Wendys se vám bude skvěle hodit. U Wendys jsem neochutnala nic jiného než toto a nehodlám to měnit, protože pokud já někdy zastavím opět u jejich fast foodu, tak ani nebudu hledat jiný pokrm než tento! O co se tedy jedná, o čem to celou dobu básním? Jedná se jednoduše o hranolky, ale ne tak ledajaké! Hranolky pokryté vrstou hovězího chilli a na nich roztavený sýr! Kalorická bomba jako blázen, ale věřte tomu, že stojí za to!

McDonalds

Věřte tomu nebo ne, tak i tento stereotyp jsem se rozhodla v Kalifornii vyzkoušet. Nebylo by tomu však tak, kdyby mi moje kamarádka z LA netvrdila, že nechápe, jak mohou být hranolky v McDonalds v USA tak jiné než ty v Evropě. Sama se smála tvrdila, že v USA se do nich snad přidává heroin (já bych tomu možná i věřila? :D), protože nutí člověka chtít hranolky pořád dokola a znovu. Rozhodla jsem se to tedy vyzkoušet. Každý z nás jistě hranolky z McDonalds v České Republice ochutnal. Většinou jsou křupavé a opravdu hodně slané, přičemž i mohu říci, že lehce stále chutnají po bramborách. Nechlubí se náhodou český McDonalds, že jsou dělané z pravých českých brambor na svých reklamách? Měly by tedy chutnat po bramborách! Nicméně v USA byla realita trošku někde jinde. Říkala jsem už, že ve všem, co si koupíte v USA je hromada cukru? A když mluvím o hromadě, tak myslím, že toho cukru je vážně hodně, až zbytečně moc! Stejně tak jsem měla pocit, že hranolky v McDonalds jsou vlastně nasládlé. Rozhodně však nechutnaly po bramborách jako u nás a nebyly tak slané, nýbrž více nasládlé. Musím se svou kamarádkou lehce nesouhlasit, na tyhle hranolky bych já určitě nechodila, už vůbec by se nemohlo stát, že bych se na nich stala závislá. Nicméně tu byla jedna věc, která mě v McDonalds v Kalifornii překvapila a která se mi líbila. Automaty na pití. Musela jsem si vyfotit druhy Coca Col, které jste si mohly vybrat a natočit do kelímku. Tohle byly však jen Coca Coly (8 druhů), ale to nemluvím o dalších nápojích.


Další fast foody, které jsem ochutnala však byly i pro mě nové a mezi ně patří:

In an Out

Ten, který jsem si vážně oblíbila a to ne kvůli jejich jídlu. Kamarádka tvrdí, že je dokonce zdravější než McDonalds, ale o tom bych se klidně dohadovala. Oblíbila jsem si ho však po tom, co jsem zjistila, že mají tzv. secret menu. O tom jsem slyšela už dříve a úplně jsem zapomněla, že něco takového existuje, když jsem odjížděla do USA. Kamarádka Maleeha mi to však připomněla a tak jsem nejedla v tomto fast foodu, když už jsem tam jedla, nic jiného než položky z jejich secret menu. Co to znamená? Jedná se o menu, které nenajdete přímo na tabuli fast foodu, ale na jejich internetových stránkách, avšak objednat si ho můžete normálně na místě. Hloupě jsem na to zapomněla, jelikož bych ho vyzkoušela i ve Starbucks, kde je také údajně možné objednat ze secret menu, moje chyba, velká chyba…

Nicméně to, co vidíte na obrázku jsou tzv. Animal Fries. Ztraceno v překladu to znamená hranolky, na kterých je karamelizovaná cibulka, roztavený sýr a jejich speciální omáčka. Dle mých chuťových buněk se jednalo o mix kečupu a majonézy a možná nějakého přidaného cukru, hádám, což by v USA nebylo nic divného. Každopádně karamelizovaná cibulka a kombinace sýru s omáčkou je prostě jiná, delikátní a určitě stojí za zkoušku! Přidejte k tomu ještě jejich Double Double ve verzi animal a máte skvělou kombinaci, rozhodně malinko kaloričtější, na oběd!


V Kalifornii jsem dále narazila na Jack-in-the-box fast food, který jsem však neochutnala a samozřejmě další, které potkáte jednoduše po cestě při přejezdu po dálnicích a cedule vás na ně upozorňují už s předstihem. To jsem si zamilovala už na Floridě. Stačí sledovat značky na dálnicích a ony vás okamžitě navedou na nejbližší benzínku nebo dokonce na nejbližší fast food. Nejen, že cedule ukazují, za jak dlouho bude nejbližší benzínka nebo fast food, avšak rovnou z cedule se dozvíte, o jaký fast food se bude jednat, tedy se můžete rozhodnout, zda na něj máte chuť a zastavíte či nikoliv.

Jedno místo jsem do fast foodů nezahrnula, i když si myslím, že by se tam zařadit také dalo. Upřímně, v USA by se do fast foodů dala zařadit zřejmě většina restaurací, jelikož ve většině z nich se stejně dělají hamburgery s hranolkami a většina jídel je smažená. Nicméně moje oblíbené město na večeři byl Dennys. Diner, který byl všude po Kalifornii rozesetý jako houby po dešti a vyzkoušet jsem se ho rozhodla asi až 5. den svého pobytu, pořád tomu nemůžu uvěřit, že mi to trvalo tak dlouho. V Dennys měli moc dobré burgery, avšak já ochutnala jeden den i skvělý avokádový caesar salát. Avokádo bylo v Kalifornii prostě všude a to mi jako jedna z věcí chybí i tady! Ať už jsem si koupila avokádo na trhu nebo jsem si ho chtěla dát v jakémkoliv pokrmu, tak jsem mohla! Koupené avokádo se dalo ihned konzumovat a ne jako u nás, že čekáte další týden, než vám "zhnědne" a nakonec stejně zjistíte, že už ho použív nemůžete, jelikož je zkažené. Take me back!Když se teď malinko odtrhnu od fast foodů a doporučím vám s radostí ještě jedno místo, na které jsem narazila v San Franciscu. Měla jsem do něho původně v plánu jít, ale v San Franciscu jsem na to jednoduše zapomněla a když jsem poté na své cestě po městě na něj náhodou narazila, neváhala jsem ani minutu! Toto místo se jmenuje The Baked Bear a jedná se o místo na zmrzlinové sendviče. Máme v Praze místo podobné, ale tohle je ještě další level. Přijdete, vyberete si z několika druhů domácích sušenek nebo brownies, jednu jako horní a jedna jako spodní. Poté si vyberete druh domácí zmrzliny, a že bylo z čeho si vybírat, nakonec si vyberete posyp a těch bylo opět nesčetně druhů a nakonec vám sendvič slečna zapeče ve speciálním grilu. Lahoda pro oči a hlavně pro vaše chuťové pohárky! Doporučuji kombinaci sladko slanou. Sušenka se totiž dělá z různých těst, kdy jedno z nich je i posypáno sladkou slaninou a jako zmrzlina je skvělá slaný karamel. Neuděláte však chybu ani jednou z nich, to vám garantuji. A ještě lépe? Zeptejte se na doporučení, protože slečny, které v bistru prodávají jsou jednoduše skvělé a já si s nimi popovídala o všem možném, nejen o zmrzlině a sendvičích.Sedím na terase naší chalupy a píši tento článek, do toho mi hraje písnička, která zrovna začínala svou slávu v době, kdy jsme s kamarádkou Štěpánkou (když by náhodou četla tenhle článek, tak jí zdravím :)) jely na Floridu, moje první cesta do USA. To vám byl road trip! Musím ovšem přiznat, že road trip po Kalifornii se mi líbil víc. Vůbec ne proto, že by se mi Florida nelíbila, byla skvělá, nádherná, slunečná, plná skvělých usměvavých lidí, a už vůbec ne proto, že bych na tomto road tripu byla sama a ne s někým jiným, ale já si Kalifornii jednoduše zamilovala! Znáte ten pocit, kdy jste hodně daleko od domova, svých přátel a rodiny, ale přesto se cítíte jako doma? Neznáte? Doufám, že budete mít možnost tento pocit jednou zažít, protože je nepopsatelný. Ne kvůli plážím, za svou cestu jsem na pláži nebyla jeden jediný den a bez mučení se přiznám, že jsem se za celou svou 15denní cestu nekoupala v oceánu. Že je to škoda? Ani ne, myslím si, protože já si celý výlet užila tak, že mi voda nebo pláž rozhodně nechyběla. Aniž bych byla na pláži, trávila dovolenou tak, že bych odpočívala, přijela jsem víc unavená než jsem na dovolenou jela, odvážím se tvrdit, avšak jsem si jí užila neskutečně a v Kalifornii se cítila vážně jako doma. Ten pocit, kdy na určitém místě opravdu skvěle zapadnete, kdy máte pocit, že je to právě ono místo, kam přesně zapadáte jako puzzle jedna do druhé. Kde nikoho neznáte, ale máte pocit, že to vůbec nevadí, protože si myslíte, že o každém víte dost na to, aby vám jednoduše bylo dobře. Ten pocit je k nezaplacení a i když to není doma, tak se cítíte býti doma. Přesně tak a ještě lépe jsem se cítila v Kalifornii já. Nevím, kde se to tam vzalo, ale ono to tam bylo. První večer v San Franciscu jsem si myslela, že názor změním, ale ani tak se ti to Ameriko nepovedlo. Párkrát jsi se snažila vážně náramně, ale ani tak jsi mě neodradila a já při odletu zpět do svého pravého domova i slzu uronila. Věř tomu, že já se ale vrátím!


Příště se vrátím se článkem o krásné přírodě a nádherných místech! Point Lobos State Park a San Simeon, místo plné lachtanů a jiné zvířeny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nicole Nicole | Web | 11. června 2017 v 14:10 | Reagovat

s tým McDonalds máš úplnú pravdu, hranolky boli rozhodne iné, rovnako aj menu...ale obrovské plus je už tvoja spomínaná ponuka nápojov, ja som si obľúbila jahodovú Fantu, ktorú som vždy čapovala do Jumbo size pohárika :) ja som ešte v LA zblúdila do fastfoodu Johnny Rocket´s a mali tam výborné hamburgery ale najviac ma dostali chedarové hranolky O_O chuť bola vážne prenikavá a ten syr, jedna báseň!...nemôže zabudnúť ani na Dunkin Donuts, kde síce predavač (černoch) poznal Slovensko, ale Donuty ma ničím neoslnili, čakala som obrovské a šťavnaté donuty ako z filmov, no kvalitou sa mohli rovnať tým, ktoré kúpim v Tescu...

2 Maky Maky | 14. června 2017 v 17:09 | Reagovat

Nicole, děkuji za tipy na příští výlet :) Dunkin Donuts jsem vyzkoušela na Floridě, ale v místech, kde jsem jezdila já po Kalifornii jsem na žádný nenarazila a to mě hrozně zklamalo. Na Floridě jsme do něj jezdily s kamarádkou na snídani skoro každý den :D Ne, že by nám donuty tak moc oslnily, ale protože já miluju obyčejný donut s cream cheese a k tomu horkou čokoládu ve 30 stupních, tomu se jednoduše nedalo odolat! Překvapilo mě též, že někteří znali Českou Republiku, protože v roce 2012 tomu tak nebylo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama