San Francisco trochu jinak

29. června 2017 v 20:47 | Maky |  California
Podobný článek jsem hodila i na svůj anglický blog, ale musela jsem ho připravit i ve svém rodném jazyce. Přeci jen by se mohl hodit i někomu, kdo anglicky nemluví. Rozhodla jsem se dát dohromady pár míst, která jsem za těch pár dní mohla v San Franciscu navštívit. Před odjezdem jsem trošku Googlila a procházela blogy, jelikož nejsem člověk, který by chtěl vidět všechna ta místa, která můžete najít v průvodcích. Samozřejmě jsem ale nemohla o některé z nich přijít! Navíc jsem přidala pár míst, kde jsem jedla a která mi utkvěla v paměti. Víc už ale v mém článku níže:

Golden Gate Bridge


Žádná návštěva San Francisca by nebyla úplná, pokud byste nenavštívili slavný most Golden Gate. Most známý z amerických filmů, který při návštěvě San Francisca chce vidět úplně každý. Přesně proto se připravte na to, že na místě rozhodně nebudete sami, spousta turistů bude mít totiž stejný úmysl, jako vy. Nicméně kouzlo mostu za návštěvu rozhodně stojí. Já měla neskutečné štěstí, že jsem viděla most bez mlhy, avšak i kdyby nějaká mlha most obklopovala, tak bude mít tento rudý velikán svoje nezaměnitelné kouzlo. I když se zdá býti vlastně zcela rudý, tak barva už není tak sytá a přeci jen vlivem počasí lehce bledne. Když už budete na místě, tak doporučuji alespoň krátkou procházku po mostě. Ten vám totiž nabídne prohlídku města San Francisca z lehce jiného úhlu.

Jak se tam dostat? Naskočte například na autobus č. 28, který jede z Fisherman's Wharf, přes Golden Gate park a jeho konečná je na San Francisco State Univerzity.

The Lands End


Jak už název napovídá, jedná se o "konec země". Pokud má tohle být tzv. konec světa, tak na takovém konci bych já chtěla skončit! Nacházíte se právě nedaleko mostu Golden Gate v nádherném parku, kde toho najdete vážně spoustu. San Francisko není jen o městě, ale tady najdete spoustu parků, včetně tohoto. Vezměte si s sebou nějakou svačinku, udělejte si piknik na trávě a projděte se po pobřeží, kde se nadýcháte čerstvého mořského vzduchu a pokud budete mít i trošku štěstí a počasí bude stát při vás, tak můžete z dálky vidět i slavný most, občas i bez mlhy. Na místě se však nachází i zřícenina starých lázní z roku 1896, které ale v roce 1966 vyhořely, takže od té doby stojí na místě jen jejich ruina. Můžete se zde na nich procházet, což bych však nerada, jelikož památky přeci chceme přenechat i dalším generacím. Já na místě dokonce viděla i kolibříka, poprvé v životě na živo a v těsné blízkosti. Z vyhlídek na město můžete vidět i Golden Gate Park, kde jsou z dálky vidět i dva velké Holandské mlýny a nádhernou pláž, která se táhne po celém pobřeží.

Jak se na místo dostanete? Já na místo dorazila autobusem č. 38, ale poté jsem na internetu zjistila, že by se dalo jet i autobusy č. 18 a 1. Záleží tedy, odkud jedete. Pokud budete mít dostatek času, tak můžete k mostu Golden Gate dojít i pěšky.

Park Golden Gate - Japonské zahrady


Golden Gate park obsahuje několik druhů zahrad, nejen ty Japonské. Je to opravdu obrovský park, kde naleznete např. již už zmíněný Holandský mlýn, botanické zahrady, spoustu jezer, golfová hriště, tenisové kurty, muzeum, spoustu dětských hřišť a mnoho dalšího. Já však neměla tolik času, takže jsem stihla navštívit jen ty Japonské zahrady a byl to skvělý zážitek. Máte pocit, jako byste se přenesli strojem někam do jiného světa, respektive toho Asijského. V Japonsku jsem nikdy nebyla, ale pokud to tam vypadá alespoň z poloviny tak, jako v San Franciscu, tak tam musím jet co nejdříve!

Vstupné? Ano, na toto místo se platí vstupné a to ve výši 8$. Někomu se to může zdát dražší, ale na druhou stranu v parku můžete trávit klidně celý den a odpočívat, takže vaše vstupenka není časově omezená.

Jak se na místo dostanete? Jak už jsem psala u Golden Gate, na místo se dostanete autobusem č. 28. Autobusů na místo jede samozřejmě více a dokonce i přímo skrz park některý z nich jede.

Palace of Fine Arts


Tohle místo vypadá tak trošku jako falešná římská stavba dochovaná z tisíce let stalého Říma, ale není tomu úplně tak. Jedná se totiž o místo, které bylo účelově postavené. My z Čech/Evropy jsme zvyklí na opravdové historické budovy, avšak tato byla vážně vytvořená uměle. Bylo postaveno za účelem výstavy umění v roce 1915. Ať už bylo však postavené za jakéhokoliv účelu, tak stojí za návštěvu a alespoň pár fotek! PS: v jezírku plave asi milion želviček, tak na ně nezapomeňte hodit oko!

Kolik to stojí? Jedná se o park, takže tady vám žádné vstupné rozhodně nehrozí.

Jak se na místo dostanete? V okolí parku naleznete hned několik zastávek hromadné dopravy, ale pokud se vydáte přes park Golden Gate, tak stačí naskočit na autobus 28, který z parku jede. Další možné spoje jsou například číslo 30 nebo 30X.

The Fisherman's Wharf


Moje oblíbené místo v San Franciscu, které jsem si za tu chvíli stihla zamilovat na tolik, že jsem se při seznámení s kamarádkou Charlotte okamžite ptala, zda na tomto místě byla a viděla ho. Při její odpovědi, že ne, jsem okamžitě "zavelela" a vyrazily jsme na místo spolu a hádejte co? Zamilovala si ho taky! Co je tady ale tak zajímavého? Nejen, že odtud můžete pozorovat krásný západ slunce nad Alcatrazem a zálivem, ale hlavně majáky, mosty a tuleni! Ach, ti tuleni. Najdete je tu se válet, hrát si, skákat, křičet na sebe a věřte tomu nebo ne, ale velice dobře ucítíte, až se k tomuto místu přiblížíte.

Co v okolí Fisherman's Whart dělat? Nejedná se přeci jen o tuleně, avšak na místě se toho dá dělat spoustu. Máte trošku času na nákupy a rádi byste přivezli nějaký pěkný suvenýr domů rodině? Tohle je to pravé místo! Sice je možné, že bude trošku dražší, i když mě se až tolik nezdálo, ale určitě nákupy na Pier 39 stojí za to! Stejně tak stojí za to ochutnat místní a zaručené čerstvé mořské pochoutky. Nejen ryby, ale ochutnat můžete i kraby, mušle, humra a mnoho dalšího. Doporučuji ochutnat krabí vejce benedikt přímo na Pier 30 v jednom dineru, nebudete litovat, stejně jako my jsme se Charlotte nelitovaly!

Jak se na místo dostanete? Pokud sem vyrazíte přímo z Palace of Fine Arts, tak vám opět bude stačit skočit na autobus, ze kterého jste právě sesedli, číslo 28 a vystoupíte přímo na Pier 39. K Pier 39 však jezdí mnoho jiných doprávních prostředků, dokonce i Cable Car, kterou můžete využít už z její nástupní stanice na Union Square s názvem Powell Street.

The Tiled Steps


Tuhle "památku", která není tak úplně památkou, nenajdete v průvodci, avšak já o tomto místě četla na jednom blogu slečny, která cestovala také do San Francisca. Nemohla jsem si návštěvu tohoto místa ujít a tak jsem ho navštívila hned první den. Pokud si odtud budete ale chtít odnést hezké fotky schodů bez turistů, tak doporučuji dorazit brzy ráno nebo při západu slunce, který si můžete užít po tom, co na schody "vyšplháte", protože výhled ze schodů na město je opravdu nádherný a stojí za to! Během dne tu potkáte spoustu turistů, i když se nejedná o místo z průvodců, četli snad všichni ty lidi stejný blog jako já? Asi ne..My v den návštěvy schodů s kamarádkou měly zrovna "štěstí". Na místě se zrovna dělalo fotografování, zřejmě nějaké na časopis, takže spodní část schodů obklopovali fotografové a modelka, kteří nás hnali výš a výš. I tak jsem ráda, že jsme na místo dorazily, protože jsou schody vážně krásné!

Jak se na místo dopravit? My zvolily cestu jinou, špatnou, trošku jsme se prošly a vzhledem k tomu, že jsou cesty v San Franciscu vážně strmé a je to samý kopec, tak musím říci, že v tom opravdu teplém počasí to stálo za to. Při zpáteční cestě jsme si však všimly autobusu č. 66, který by měl jet kousek ke schodům a vaše zastávka by měla být Noriega. Dostanete se tak ke schodům rozhodně blíže autobusem než my.

Chinatown


Neskutečné místo! Při procházením této čtvrti máte pocit, že jste se snad přenesli do jiné části světa. V Asii jsem ještě nebyla, ale rozhodně bych si troufla říci, že tato čínská čtvrť nemá daleko od té v Číně. Malé krámečky, které zde najdete jsou podobné těm z Číny a prodávají převážně čínské zboží/dárky/kosmetiku/ovoce či zeleninu a všude kolem najdete čínské banky nebo dokonce i čínskou nemocnici. Nejen výzdoba vám pomáhá cítit se jako v Asii, ale hlavně čínské nebo asijské jídlo, které je cítit všude kolem. Ať už se jedná o čínské, Vietnamské, Japonské nebo snad Korejské jídlo, v této čtvrti najdete právě to, na co máte chuť a pochutnáte si! Proč tomu tak je? Bydlí tu totiž Číňané, Japonci i Korejci či Vietnamci a oni by pro sebe špatně nevařili, takže si stačí vybrat nějaké malé bisto, kde budou sedět místní a máte vyhráno!

Asijaté jsou velmi milí, potkáte tu převážně je, občasně nejakého turistu, ale asijaté jsou na turisty zvyklí, tak se s nimi nebojte mluvit. Rádi vám poradí, kde se dobře najíst, kde si koupit pravé čínské suvenýry či, kam zajít na výborný zelený čaj. Ráda bych také poznamenala, že Čínská čtvrť, neboli Chinatown v San Franciscu, je největší čínskou čtvrtí mimo Čínu a Asii jako takovou, takže rozhodně stojí za návštěvu, když už se budete v San Fran nacházet.

Jak se tam dostat? Brána do Chinatown se nachází na Grant Avenue a Bush Street. Nejbližší autobusy jsou č. 3, 8, 30 a 45. Doporučuji však nejezdit přes Chinatown a dojít tam raději pěšky, alespoň tedy během odpoledně, kdy končí všichni v práci, protože autobusy bývají neskutečně přecpané. Ne však turisty, ale hlavně místními asijskými občany. Nejraději jsem já měla to, kdy jsem vystoupila z autobusu a šla čínskou čtvrtí jednoduše pěšky. Potkáte spoustu místních, prohlédnete si obchůdky a ono je vždycky stejně nejlepší se jednoduše ztratit, ať už dobrovolně či ne, protože v tu chvíli teprve zažijete to pravé San Francisco!

Twin Peaks

Bohužel jsem neměla tu možnost se na vyhlídku Twin Peaks dostat a vážně mě to mrzí, jelikož kamarádka tam byla a výhled na město za to vážně stál! Doporučuji na kopec tedy vyšplhat a zároveň návštěvu spojit s Castro částí San Francisca. Když už se budete nacházet na vyhlídce na město, tak nezapomeňte, že je možné dolů "jít" malinko jinou cestou. Respektive je možné sjet po klouzačce! Jedná se o takové menší hřiště pro dospělé a také ho většinou nenajdete v žádném průvodci. Odkaz na toto místo naleznete tady: https://www.yelp.com/biz/seward-street-slides-san-francisco

Cable Car


Bez téhle činnosti, jako byste v San Franciscu vůbec nebyli, i když jste tam vlastně byli! Jízda Cable car patří k základním činnostem, bez kterých není váš výlet do tohoto nádherného města kompletní a věřte tomu nebo ne, tak se jedná o skvělý zážitek! Rozhodně si však nesedejte! Abyste si užili jízdu Cable car naplno, tak musíte viset na držadle a dívat se po okolí, případně odchytnout tak skvělého řidiče, jako jsem měla já a mít jízdu rovnou i s prohlídkou města. Co je to vlastně cable car? Vypadá jako naše stará tramvaj, avšak nejezdí na elektiku, ale na kabelu. Jízda je zážitkem nejen pro turisty, ale i pro řidiče. Všimněte si, že se u její obsluhy pěkně zapotí a proto si rozhodně zaslouží obdiv. Občas se stane, že cable car nejede a uvidíte na konečné stát několik z nich. S turisty jsme toto řešili a myslíme si, že se jedná o to, že na kabelu může jet pouze určitý počet cable car najednou a pak zbytek musí na konečné čekat. Více se ale dozvíte v Cable Car muzeu, které se nachází nedaleko Union Square a je zdarma!

V San Franciscu jezdí, nemýlím-li se tři linky Cable Car. Já nejčastěji jezdila z Union Square, neboli Powell Station a to směrem na Fisherman's Wharf.

Jídlu vyčlením zvláštní článek, ale ráda bych ještě přidala pár tipů, které by se vám mohli hodit při návštěvě San Francisca. Jedná se buď o tipy, které bych já při mé návštěvě před pár týdný určitě ráda věděla předem, nebo na ty, které jsem přišla sama při mém výletu za velkou louži.

Kupte si San Francisco Muni Card! Nekupujte si jednotlivé jízdenky na městskou dopravu, nevyplatí se vám to. Každá jízdenka na autobus, kterou si koupíte u řidiče stojí 2.5$ a platí 90 minut. Zdá se vám to hodně? Rozhodně to je dost na to, abyste přejeli například na snídani, nasnídali se a ještě se přesunuli jinam. Rozhodně neříkám, že je to špatný nápad, avšak rozhodně neříkám, že dobrý. Poté, co zjistíte, že je San Francisco plné kopců a nedá se zde chodit celý den pěšky z místa na místo nonstop, tak zřejmě zvážíte cestu hromadnou dopravou. To by se vám však za pár jízd mohlo prodražit! Ale nezoufejte, San Francisco pro vás připravilo výhodnou nabídku. Zakupte si San Francisco Muni Card, kterou můžete používat na autobusy, trolejbusy, tramvaje a hlavně i cable car, která samostatně stojí 7$ za jízdu. Muni Card se prodává na 1 den, 3 dny a 7 dní. Já si koupila 3denní pass a zaplatila 32$. Při pozdějším výpočtu jsem ji projezdila jen za Cable car již první den. Rozhodně se vyplatí!

Jak se dostanete z letiště do centra a jak si koupit jízdenku? Tuhle radu bych rozhodně první den uvítala. Z letiště jezdí tři linky metra (modrá, červená a žlutá) a nazývá se BART. Jedná se o takovou nadzemku i podzemku a ta vás doveze přímo do centra města nebo tam, kam potřebujete. Vy si vůbec nevšímejte ostatních barev a jeďte rovnou žlutou. POZOR! Všechny vlaky jezdí na stejné koleji, takže vy si musíte hlídat, jaká barva vlaku právě přijíždí, abyste tak nastoupili na ten správný! Dle požadavků poté vystoupíte na zvolené stanici. Avšak, jak si koupit jízdenku? To byl pro mě asi větší kámen úrazu než najít, jakým vlakem pojedu. Dle mapy a tabulky, kterou si na stanici metra vyzvednete, zjistíte, kolik platíte na zastávku, kde budete vystupovat. Já například z letiště na Powell Station (zastávka na Union Square) platila 8.95$. Jak si tedy koupit jízdenku? Najdete si sumu, kterou musíte platit. Buď u sebe máte dolary, tak zaplatíte těmi a nebo použijete kartu. Jak tedy na to? Do automatu na letišti na zastávce Bart vhodíte mince, bankovky, nebo vložíte kartu a pokračujete. Automat vám dá na výběr, zda za tu cenu chcete dvě jízdenky (pokud to bude bankovka větší) nebo pouze jednu. Tuto jízdenku můžete používat do té doby, dokud vám na ní tzv. nedojdou peníze. Platnost jízdenky je tuším až měsíc a dokud jí vlastně neprojezdíte, tak jí používáte. Já si vybrala jednu jízdenku a měla jsem ji u sebe až do svého odjezdu, kdy jsem ji použila na cestu zpět.

Nešplhejte na Lombard street! Použijte raději městskou dopravu. Lombard street, jedna z neklikatějších ulic, kterou najdete právě v San Franciscu se nachází na Russian Hill. Většina turistů míří právě sem a vy byste měli také, ale ne jako většina po svých, ale raději skočte na Cable Car. Proč? Ne nadarmo se Russian Hill říká Russian Hill. Kopec je to vážně šílený, ale vy si můžete váš výlet alespoň malinko ulechčit. Nejhezčí je silnice zespoda, kdy vidíte, jak je ulice klikatá a strmá. Skočte jednoduše na cable car, tentokrát se jedná o Powell/Hyde Cable Car, která staví nahoře nad Lombard street. Prohlédnout si tak můžete ulici rovnou ze dvou úhlů. Pokud se vám nebude chtít ulicí dolů, tak můžete na Cable Car znovu naskočit a pokračovat v jízdě.

Dávejte pozor na kola! Nepíšu to jen tak, ale samozřejmě se jedná o vlastní zkušenost. Díky bohu ne však takovou, abych z ní vyvázla se zraněním. Tato poznámka platí hlavně pro most Golden Gate, jelikož je most pomyslně rozdělen na dvě části. Jednu, kde jezdí kola a druhou, která je právě pro chodce. Sledujte prosím, ve které části chodíte, jelikož lidé na kolech si neberou servítky a jezdí občas jako blázni. Na druhou stranu jsou na své straně, že? Dávejte si opravdu pozor, kde chodíte a zda za vámi nejede nikdo na kole, protože já sama jsem byla svědkem toho, kdy se paní chtěla vyfotit i s mostem a najednou do ní narazil cyklista, který nejel zrovna pomalu. Paní okamžitě povalil na zem a sám spadl také. První se sice strhla hádka, ve které svým pevným hlasem vítězila spíše samotná paní, avšak poté uznala, že na místě zřejmě neměla co dělat a tak se tento incident obešel jak bez krve, tak bez křiku a hlavně bez volání sanitky, možné pouze s pár modřinami. Takže ještě jednou prosím, dávejte pozor, kde chodíte a sledujte cyklisty kolem sebe, a to nejen na mostě Golden Gate.

Místo hotelu si objednejte hostel. Nejen, že ušetříte, protože San Francisco není zrovna nejlevnější město na dovolenou, ale hlavně se seznámíte. Rozhodně to oceníte, pokud se do města chystáte jako solo cestovatel, ale věřím tomu, že i jako skupina lidí. V hostelech poznáte spoustu lidí, se kterými můžete sdílet své zážitky, přidat se k nim na cesty, pokud se poté chystáte dál po Kalifornii nebo jednoduše pokecat. Nejen, že se můžete zeptat na různé tipy pro cesty po Kalifornii, či po San Franciscu, protože takové tipy se vždy hodí, ale také se můžete seznámit s novými lidmi a poznat nové kultury. Člověk, který již má San Francisco malinko prochozené a našel nějaké místo, které stojí za to navštívit, vám o něm určitě rád řekne. Já sama bydlela v San Francisco International Hostel a to v pouze dámském pokoji pro 8 osob. Hostel jako takový byl super. Nacházel se přímo v centru San Francisca, nedaleko Union Square, pokoje byly čisté. Koupelnu jsme měly na pokoji, takže nedokáži posoudit čistotu těch ostatních. Na recepci byli neskutečně milí a poradili s čímkoliv, nicméně jediné, co se mi moc nezamlouvalo a kvůli čemu jsem si hostel objednávala a nakonec nevyužila, byla snídaně. Snídaně, kterou jsem první den zaspala, jelikož jsem byla unavená jako pes, takže to byla moje chyba, ale druhý den jsem si udělala čaj a byla možnost udělat si palačinky, super. Jenže nic jiného než palačinky k jídlu bohužel nebylo, takže jsem se raději sebrala a šla do malého bistra poblíž.

Ještě bych s vámi raději sdílela odkaz na mapu, kterou sice najdete ve kterémkoli hotelu či hostelu, ale i ta internetová by se vám mohla hodit. Jedná se o mapu městské dopravy v San Franciscu. Až budete jezdit autobusem, tak zjistíte, že je vlastně jednoduché najít zastávku, na které vystoupíte. Jedete totiž po ulici a každá ulice na ní kolmo navazujícíc je jméno zastávky, kde autobus zastaví. A ještě, zkuste si nechat zastavit autobus na znamení. Jak na to? Vidíte ten kabílek pod okny, který vede přes celý autobus? Stačí zatahat! Kouzlo! https://www.sfmta.com/sites/default/files/maps/2016/16-13070_GF_C1_16-13070_GF_SFMTA-Metro-May2016_web-150-jhi.pdf

Doufám, že se vám ty tipy alespoň maličko hodí a pokud by vás napadlo něco jiného, hoďte to do komentů, ať to můžeme zařadit na list.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama